• PR Boutique

Rezidence Black Roofs získala ocenění Stavba roku


Rezidence Black Roofs ve Vysokém Újezdu získala ocenění v největší celostátní soutěži v oboru stavitelství a architektury Stavba roku. Projekt složený z šestnácti energeticky úsporných a technologicky vyspělých domů, za jehož návrhem stojí architekt Ján Strcula, vyhrál v kategorii “Cena veřejnosti v soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2019”. 


Kromě dobře zvolené lokality v blízkosti přírody se skvělou dostupností do hlavního města komise ocenila především kvalitní použité materiály, stavební zpracování a atraktivní design. Pozornosti neunikly veškeré výhody pasivního domu ani systém Smart Home, jenž je v domech zabudován. Díky němu mohou majitelé svým hlasem ovládat například teplotu a světlo v domě nebo zavlažování zahrady. O vítězství projektu však rozhodlo hlasování široké veřejnosti.


Dvojdomy v rezidenci Black Roofs mají rozlohu 119 m2 a jsou dostupné v jednopodlažní i dvoupodlažní variantě. Nastěhovat se noví majitelé budou moci již koncem tohoto roku a k prodeji v tuto chvíli zbývá posledních 5 domů. 

_


Black Roofs Residence Wins Building of the Year Award


The Black Roofs residence in Vysoký Újezd has received a prestigious award in the Czech Republic's largest competition in the field of construction and architecture: Building of the Year (Stavba roku). The project, consisting of sixteen energy-efficient and technologically advanced houses, designed by architect Ján Strcula, won in the category "Public Award for the Building of the Year in the Central Bohemian Region 2019".


In addition to a well-chosen location close to the countryside but also with excellent access to the capital, the jury especially appreciated the quality of  materials used, the construction work and the attractive design. They also noted all the benefits of a passive house and the Smart Home system, which each house is equipped with. Thanks to this system, the owners can use their voice to control, for example, the temperature and lighting in the house or watering of the garden. However, ultimately the winner of the project was decided by a public vote. 


Semi-detached houses in the Black Roofs residence have an area of 119 m2 and are available in single-storey and two-storey versions. New owners will be able to move in by the end of this year and there are only 5 houses left for purchase.13 zobrazení